c_500_350_16777215_00_images_poze_82-retea-gaze.jpgO altă componentă importantă pe lista investiţiilor programate a se derula în acest an vizează extinderea reţelei de gaze. În urmă cu câţiva ani, puţini erau locuitorii comunei Moşoaia care aveau norocul să fie racordaţi la o reţea de gaze. Între timp, lucrurile s-au schimbat radical, graţie unui amplu proiect prin intermediul căruia s-au introdus conducte de gaze în aproape toată localitatea. În zonele rămase neacoperite de marele proiect, dar şi în noile zone rezidenţiale, în care au apărut numeroase locuinţe noi, se doreşte extinderea reţelei. Un deziderat ambiţios, care va putea fi realizat însă treptat, având în vedere că bugetul comunei este prea mic comparativ cu nevoile din ce în ce mai mari ale comunei. Astfel, s-a stabilit ca în fiecare an să fie realizate extinderi astfel încât şi mai mulţi cetăţeni ai comunei să poată beneficia de această utilitate, anul acesta fiind programată o astfel de lucrare pe strada Stoenari. Potrivit primarul Florea Ene, acest proiect va fi demarat undeva în a doua jumătate a anului 2015, cel mai probabil în toamna acestui an.