c_500_350_16777215_00_images_poze_scoala.jpgSeptembrie a adus, ca în fiecare an, şi prima zi de şcoală. După trei luni de binemeritată vacanţă, şcolarii s-au reîntors în băncile şcolii, gata de noi provocări pe tărâmul magic al cunoaşterii. S-au dus zilele calde şi lipsite de griji ale vacanţei, a venit vremea uniformelor, a ghiozdanelor încărcate, a goanei după rechizite şi cărţi, a temelor pentru acasă.
La Şcoala Moşoaia festivitatea de deschidere a noului an şcolar a încălzit inimile celor prezenţi. Cei mai emoţionaţi au fost, evident, prichindeii de la grupa pregătitoare, care au păşit pentru prima oară cu ghiozdanul în spate în sălile de clasă. La festivitatea de deschidere a noului an şcolar desfăşurată la Şcoala Moşoaia a participat şi primarul comunei, Florea Ene, care le-a urat elevilor să aibă parte de un an şcolar plin de realizări şi succese.
Anul şcolar 2017 - 2018 va avea 35 de săptămâni, adică 167 de zile lucrătoare. Pentru clasele terminale de liceu, anul are 32 de săptămâni de cursuri şi se încheie pe data de 25 mai 2018. Elevii care termină clasa a VIII-a vor avea 34 de săptămâni de şcoală şi vor termina pe data de 8 iunie 2018.
Semestrul I are 18 săptămâni dispuse în perioada 11 septembrie 2017-2 februarie 2018. În perioada 28 octombrie - 5 noiembrie 2017, clasele din învăţământul primar şi grupele din învăţământul preşcolar sunt în vacanţă. Vacanţa de iarnă va începe pe 23 decembrie iar cursurile se vor relua pe 15 ianuarie, urmând ca în intervalul 3 -11 februarie 2016 elevii să aibă vacanţă intersemestrială. Semestrul II are 17 săptămâni dispuse în perioada 12 februarie 2018 - 22 iunie2018. Vacanţa de primăvară va fi în intervalul 10-22 aprilie 2018, cursurile urmând să fie reluate pe 23 aprilie. Vacanţa de vară va fi în intervalul 16 iunie-9 septembrie.
Programul „Şcoala Altfel” se va desfăşura în perioada 2 octombrie 2017 - 31 mai 2018, pe o perioadă de cinci zile consecutive lucrătoare, iar unitatea de învăţământ va decide planificarea ei. Şcolile şi inspectoratele şcolare vor marca prin manifestări specifice ziua de 5 octombrie - Ziua internaţională a educaţiei, ziua de 5 iunie - Ziua învăţătorului.
Elevii claselor a VIII-a, a XI-a şi a XII-a vor participa simultan la simularea evaluării naţionale pentru admiterea la liceu, respectiv bacalaureat. Proba scrisă la limba şi literatura română va avea loc la 13 martie, urmând ca pe 14 martie să se susțină simularea la limba maternă pentru ambele examene naţionale. La 15 martie elevii de clasa aVIII-a susțin simularea la matematică, iar cei de a XII-a, pe cea la proba obligatorie, în funcţie de profil, matematică sau istorie. Liceenii vor susține pe 17 martie simularea la proba la alegere, iar pe 31 martie vor fi afişate rezultatele simulărilor.
În zilele libere prevăzute de lege și de contractul colectiv de muncă aplicabil nu se organizează cursuri.