Veste bună pentru locuitorii comunei Moşoaia: din această vară, serviciul de colectare a deşeurilor menajere se va face de la fiecare poartă. Primăria a început distribuirea de pubele către toate gospodăriile din comună. Până în prezent, aproximativ 80% din gospodării au primit containerele, urmând ca în curând şi restul de 20%  să primească recipientele destinate depozitării deşeurilor.
Foarte important! În perioada următoare, fiecare proprietar va trebui să încheie contracte cu SC Salubritate 2000 SA. De la 1 iunie, maşinile societăţii de salubritate vor trece din poartă în poartă pentru a ridica gunoiul de la fiecare gospodărie, platformele betonate pe care se depozitează în prezent deşeurile urmând să fie desfiinţate. „Până acum, prin implementarea proiectului «Managementului integrat al deşeurilor în judeţul Argeş», proiect finanţat din fonduri europene şi derulat în întreg judeţul, am fost obligaţi să colectăm gunoiul de la platformele betonate. Odată ce această obligativitate nu mai este valabilă, putem să reluăm colectarea deşeurilor de la fiecare gospodărie. În această perioadă purtăm discuţii cu reprezentanţii SC Salubritate 2000 SA pentru a cădea de comun acord cu privire la modalitatea de încheiere a contractelor, urmând ca cetăţenii să fie înştiinţaţi în timp util despre această procedură”, ne-a declarat primarul Florea Ene.